FoodNL breidt uit en start nieuwe samenwerkingen

Verschenen in Rivierenland Business nummer 5 2024

Van 7 tot en met 10 oktober vond de European Week of Regions and Cities (EWRC) plaats. Een grote delegatie van FoodNL reisde naar Brussel af voor verschillende activiteiten met als doel om de positie van de Nederlandse voedselregio’s binnen Europa te versterken. Bestuur-ders vanuit Regio Foodvalley, samen met vertegenwoordigers uit AgriFood Capital, Regio Foodvalley, Greenport Venlo en FruitDelta Rivierenland, vormden samen de FoodNL-delegatie. Tijdens de EWRC kondigde FoodNL de start van drie nieuwe samenwerkingen aan. Verder waren er gesprekken met vertegenwoordigers van Nederlandse instituten in Brussel.

In FoodNL werken de regio’s samen aan innovatie op gebied van voedsel & gezondheid en eiwittransitie. En nemen via FoodNL deel aan verschillende Europese kennis- en innovatie-platforms en projecten.

Gesprekken over nieuwe ontwikkelingen in de EU
Het bezoek aan Brussel startte met een Masterclass “Lobbyen in Brussel”. Vervolgens vond een informele ontmoeting plaats met bestuurders uit Utrecht (Randstad-receptie) en met bestuurders Gelderland en Overijssel (Oost-NL borrel). Op woensdagochtend is gesproken met vertegenwoordigers van Nederlandse instituten in Brussel. Carla Boonstra (Permanen-te Vertegenwoordiging van NL bij de EU) gaf een toelichting op de nieuwe Europese ver-houdingen na de laatste EU-verkiezingen. Gijs Schilthuis (Directoraat Generaal Landbouw en Plattelandsontwikkeling) scheen zijn licht op het EU-Coalitieprogramma van de Europe-se Commissie en wat dit betekent voor onze landbouwsector en voor de FoodNL thema’s. En Bas van de Voort (lid Comité van de Regio’s) ging in op de rol van het Comité van de Regio’s.

Aansluiting FruitDelta Rivierenland bij FoodNL
Woensdagochtend is ook de aansluiting van FruitDelta Rivierenland per 1 januari 2025 tot FoodNL bekrachtigd. Servaas Stoop, waarnemend voorzitter van FruitDelta Rivierenland, en Kees van Rooij, voorzitter FoodNL, bekrachtigden de voorgenomen samenwerking met een handtekening. De vier regio’s samen vormen de grootste aaneengesloten voedselproductieregio van Europa.

Nieuwe allianties FoodNL in ‘Samen Tegen Voedselverspilling’
FoodNL heeft samen met de regio’s Galicië en Vlaanderen en met de stichting Samen Tegen Voedselverspilling een overeenkomst getekend om meer samen te werken in het terugdringen van ‘Food Waste’. Concreet gaan partijen samen campagnes oppakken tegen voedselverspilling, kennis uitwisselen, zoeken naar financieringsbronnen in Brussel en zorgen dat regelgeving meewerkt in het voorkomen van verspilling.

Toine Timmermans, directeur van de stichting Samen Tegen Voedselverspilling: “Terugdringen van voedselverspilling heeft echt effect, we sparen grondstoffen en veel geld uit. De laatste jaren hebben we verspilling met 20% teruggedrongen.”

Maarten Jilisen, bestuurlijk trekker van de taskforce Voeding & Gezondheid: “Onze ambities zijn en blijven fors. Zo willen we voedselverspilling in 2028 met de helft teruggedrongen hebben, in elk geval in Nederland.” Hij gaf aan dat dit pas een begin is. De ambitie is om de samenwerking met andere regio’s uit te breiden. 

Op weg naar een circulaire varkenshouderij
Verder heeft FoodNL aangekondigd voorbereidingen te treffen voor een samenwerking met Roemenië op het gebied van het opzetten van digitale ketenvolgsystemen van varkens. De inzet is om in januari tijdens de Grüne Woche tot ondertekening over te gaan in aanwezigheid van de Roemeense minister.

Boris Meessen, trekker eiwittransitie: “Nu met Roemenië samenwerken, straks ook met Spanje Duitsland en Polen.” Toine Claessens (ondernemer Piglet Treatment System BV): “Het volgsysteem voor varkens willen we op Europese schaal uitrollen. Het geeft duidelijkheid over de herkomst en kwaliteit van varkens en daarmee meer garantie voor consumenten.”

Op de hoogte blijven van onze updates?

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Inschrijven
Rivierenland Business is een uitgave van Van Munster Media