Gadgets:
levensgevaarlijk
We leven in het digitale tijdperk, en het maakt ons leven rijker: we worden razendsnel geïnformeerd als er iets belangrijks gebeurt, we delen onze meningen en foto’s, we kunnen op meerdere manieren met elkaar communiceren of spelletjes doen. We gebruiken de smartphone als agenda, wekker en muziekbron, onder andere. Ons hele leven zit erin. Dat brengt risico’s met zich mee, niet alleen als we dat device verliezen, maar ook als we het te vaak en verkeerd gebruiken.
We geven een lijstje van ‘populaire’ aandoeningen als gevolg van de moderne gadgets, dus kijk eens niet op je smartphone, tablet of laptop, maar lees:
• Computer Vision SyndromeDit is dat wazige, brandende gevoel in je ogen dat je krijgt als je langer dan twee uur onafgebroken naar je computerscherm hebt zitten turen. De remedie? Neem regelmatig even pauze van dat getuur en knipper heel vaak met je ogen.
• NintendonitisHet te lang en te stevig vasthouden van de controller kan irritatie van de duim, hand en pols veroorzaken. Bovendien kunnen de pezen in je onderarm opzwellen. De oplossing: sluit Donkey Kong tijdig af.
• SMS/Whatsapp nekAls je te vaak en te lang voorover gebogen op het schermpje van je smartphone of tablet tuurt, kan dat chronische hoofdpijn en mogelijk zelfs schade aan de ruggengraat opleveren. Doktoren spreken in dit geval zelfs al over een epidemie. De oplossing? Kijk niet naar beneden als je je smartphone of tablet gebruikt, blijf rechtop staan en stretch vaak. Voor een tablet of laptop zijn verhogers op de markt die ervoor zorgen dat je meer rechtop kunt zitten, dankzij een Bluetooth toetsenbord kun je toch langere teksten typen.
• Wii-itisNet zoals bij de tenniselleboog kan irritatie en een zwaar gevoel in de arm het gevolg zijn van teveel Wii Sports spelen. Van bowlen tot Frisbee Dog, de repetitieve, schokkerige armbewegingen kunnen hun tol eisen. Stretch voordat je begint met Wii – en neem pauzes tussen de ronden Sword Slice.
• SMS/Whatsapp duimAls je veel en lang sms’t of Whatsappt, waarbij je de smartphone stevig moet vasthouden, kunnen je duimen ‘vast’ komen zitten in een gekromde houding. De kuur hiertegen? Een cortisone-injectie of zelfs een kleine chirurgische ingreep.
• CubitaletunnelsyndroomNet als het carpaletunnelsyndroom kan deze zuster-aandoening ontstaan als je je ellebogen te lang op een werkblad laat rusten waardoor de elleboogzenuw bekneld wordt. Voorkom tintelende en ‘dove’ vingers door anders te gaan zitten, zodat de ellebogen beter ondersteund worden door bijvoorbeeld een kussentje.
Dankzij al die moderne spulletjes hebben we veel meer mogelijkheden om onszelf bezig te houden en met anderen te communiceren. Helaas weten veel mensen niet wanneer ze het beste even daarmee kunnen stoppen. Bijvoorbeeld Whatsappen tijdens het autorijden. Dat kan nog veel ernstiger gevolgen hebben dan bovengenoemde aandoeningen: die doe je immers alleen jezelf aan. Leuk, al die gadgets, maar ze kunnen gevaarlijk zijn. n
De techniek staat tegenwoordig (bijna) voor niets: we communiceren draadloos over grote afstanden, met geluid én beeld. Apparaten regelen veel voor ons, ze leiden ons bijvoorbeeld rechtstreeks naar onze bestemming. Schermen domineren ons leven, op het werk, onderweg en thuis.
gadgets