Verschenen in Rivierenland Business nummer 1 2013

rivierenland business | nummer 1 | maart 2013

Quis atincillut

diam ipsum

Unum quate commolorem nit utatuero od molorem

Nieuw risico in werk:

technostress

Uit een eerste verkenning van de FNV en de Universiteit van Amsterdam blijkt dat werknemers steeds meer hinder ondervinden van technostress. De druk op werknemers om altijd bereikbaar te zijn zorgt steeds vaker voor fysieke en psycho-sociale klachten. De FNV vindt dat de mens weer de regie moet krijgen over de techniek, in plaats van andersom.

De UvA deed literatuuronderzoek naar technostress en de FNV stelde de leden vragen op internet. Hoewel het hier om een eerste verkenning gaat, zijn de uitkomsten wat de FNV betreft opmerkelijk.

Er is een groeiende groep werkenden die het online apparaat (smartphone, iPad of laptop) ook buiten werktijd frequent checkt op berichten van het werk. Uit de peiling blijkt dat meer dan twintig procent dat meer dan zes keer per dag doet. Een kwart van de respondenten gebruikt de mobiele apparatuur meer dan zes keer per uur.

Complexer en intensiever

Zo’n 33 procent van de werknemers geeft aan dat het werk er door mobiele apparatuur niet gemakkelijker op is geworden. Integendeel, één op de drie werknemers vindt dat het werk complexer en intensiever is geworden met de komst van mobieltjes. Iets dat ook uit de literatuurstudie blijkt.

Werknemers geven in meerderheid (bijna zestig procent) aan dat er afspraken moeten worden gemaakt in het bedrijf over het versturen van werkgerelateerde berichten buiten werktijd. Volgens de FNV is er een duidelijke behoefte om ‘de

eigen tijd’ van ‘werktijd’ te onderscheiden.

 

Concentratieverlies

“Het is namelijk de vraag of de voortdurende verstoring door mobieltjes de productiviteit ten goede komt. Je moet

iedere keer opnieuw opstarten en ‘terugschakelen’ naar hetgeen je aan het doen was”, aldus vice-voorzitter van FNV in Beweging, Leo Hartveld.

Ook blijkt dat de laptop terrein verliest en steeds meer handelingen op de telefoon worden gedaan, misschien wel overmatig. Voortdurend werken op deze kleine apparatuur geeft nieuwe gezondheidsrisico’s, waaronder een vergrote kans op RSI-achtige klachten en concentratieverlies. Hartveld: “Het lijkt erop alsof steeds meer werknemers de hele klok rond worden geconfronteerd met meldingen uit iPads, iPhones en andere smartphones. Zij voelen een constante druk om hierop te reageren. Vaak betreft het werkmails, vragen van collega’s, opdrachten, doorgeven van vergaderdata, enz. De kans bestaat dat werknemers deze druk als ‘dat hoort er nou eenmaal bij’ gaan ervaren en daar kun je je vraagtekens bij zetten.”

 

Mens moet weer de regie krijgen over de techniek

De FNV zal de uitkomsten voorleggen aan deskundigen en wil een discussie zoals die in Duitsland al aan de gang is. “Daar verbieden bedrijven rond de kerst om berichten te verzenden vanuit het werk. Het was de Duitse minister van binnenlandse zaken die stelde dat de mens weer de regie moet krijgen over de techniek, in plaats van andersom. Dat wil de FNV ook.” �

Tekst mart rienstra fotografie hans kokx

arbo

Op de hoogte blijven van onze updates?

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Inschrijven
Rivierenland Business is een uitgave van Van Munster Media